אחריות לחינוך וחינוך לאחריות

ג`מאל אבו חסין, סמדר גונן , אחריות לחינוך וחינוך לאחריות , הוצאת מכון מופ"ת ומכללת אלקאסמי, 2013 .

אחריות היא ערך מכונן בחברה דמוקרטית החפצה לשרוד ולהתפתח ולהיות מוסרית יותר. אף על פי כן, ערך זה אינו נדון כראוי במערכת החינוך ואינו מהווה יעד חינוכי. חינוך לאחריות צריך להיות אבן פינה בכל מסגרות החינוך – מגן הילדים, דרך בית הספר ועד למוסדות להכשרת מורים; עליו לעורר מודעות, ביקורת ואוטונומיה אצל הלומדים. רק כך יוכל כל אחד מהם להתנסות, לטעות, להיכשל, ולבסוף לקבל אחריות לפעולותיו.

"המפגש בינינו, מחברי הספר, ג’מאל וסמדר, נולד תוך כדי עבודה משותפת במכללת אלקאסמי ובשעות של שיחות על הוראה ועל ההבדלים התרבותיים בינינו. מצאנו עצמנו מסכימים על תפיסת עולם הומניסטית ועל החסרונות שבשיטות ההוראה המקובלות. מתוך הדיאלוג נולד הרצון לעבוד יחד ולחקור את הנושא שעניין את שנינו וראוי, כך חשבנו, שיעניין אחרים - טיבה של אחריות בכלל ובהקשר חינוכי בפרט. כתיבת הספר לוותה בקורס במכללת אלקאסמי במסגרת מסלול מצוינים. הספר מציג גם את תהליך העבודה בקורס ונותן ביטוי נרחב לתגובות הסטודנטיות".

ד"ר ג'מאל אבו חסין וד"ר סמדר גונן ניהלו קורס משותף במכללת אלקאסמי על המושג אחריות ועל משמעויותיו החינוכיות. הם התווכחו במהלך השיעור, לפניו ואחריו עד שנוצרה ידידות עמוקה. הידידות והוויכוחים מהדהדים בספר החשוב הזה. מורי מורים, מורים ואנשי חינוך אחרים יפיקו מן הספר הזה תובנות רבות.

ד"ר ג'מאל אבו חסין הוא ראש הפקולטה לחינוך באלקאסמי – המכללה האקדמית לחינוך, ובעל ניסיון של שנים בהוראה ובמחקר. תחומי המחקר שלו הם: הערכה בחינוך וחשיבה בהוראה. פרסם בשיתוף עם ד"ר מוחמד עיסאווי את "ההתנסות המעשית בתהליך הכשרת מורים במערכת החינוך הערבית" (מכללת אלקאסמי, 2003(.

ד"ר סמדר גונן מלמדת פילוסופיה באלקאסמי – המכללה האקדמית לחינוך, ובמרכז האקדמי לעיצוב ולחינוך ויצו-חיפה. התחומים בפילוסופיה שבהם היא עוסקת הם: חינוך, רגשות, מוסר ואקזיסטנציאליזם. פרסמה את "לדעת רגש" (מכון מופ"ת, 2003), "זברה הרואית טיפשה" (גוונים, 2008), "שחזור אינטימי" (רסלינג, 2009).

תוכן עניינים והקדמה

לקטלוג המחלקה להוצאה לאור במכון מופ"ת

    עדיין אין תגובות לפריט זה
    מה דעתך?
yyya