הכשרת מורים בתקופת משבר הקורונה: אתגרים, הזדמנויות ושינוי. כרך א: סוגיות בהכשרה להוראה

לידור, ר', קוזמינסקי, ל', שכטר, ח', מיכלסקי, ט' ורוסו, ל' (2024). הכשרת מורים בתקופת משבר הקורונה: אתגרים, הזדמנויות ושינוי. כרך א: סוגיות בהכשרה להוראה. תל אביב: מכון מופ"ת

למגפת הקורונה העולמית נודעו השפעות נרחבות על תחומי חיים רבים בישראל. היא חייבה סגרים לפרקים וריחוק חברתי, שמשמעם שיתוק הפעילות הסדירה במדינה, לרבות במערכות החינוך וההשכלה הגבוהה.

המעבר הפתאומי והלא צפוי מהוראה פנים אל פנים בכיתות להוראה מרחוק הציב אתגרים רבים בפני מרצים וסטודנטים כאחד. רבים מהם חוו הלם טכנולוגי, פדגוגי וחברתי-רגשי והתקשו – בתחילתו של המשבר ולעיתים גם בשלביו המתקדמים – ליישם תהליכי הוראה ולמידה יעילים.

הספר הכשרת מורים בתקופת משבר הקורונה: אתגרים, הזדמנויות ושינוי, על שני כרכיו, בוחן באמצעות מחקרים איכותניים, כמותיים ומשולבים את אופני התמודדותם של מרצים וסטודנטים במכללות האקדמיות לחינוך ובאוניברסיטאות עם השינויים בתהליכי ההוראה, הלמידה וההערכה שנכפו עליהם ועם השלכותיהם.

תריסר הפרקים בכרך א של הספר – "סוגיות בהכשרה להוראה" – מתארים את פניהם המרובות של האתגרים שחוו מרצים וסטודנטים ועוקבים מקרוב אחר הדרכים שנקטו כדי להתמודד עימם. התהליכים מבוססי המחקר המפורטים מאפשרים נגישות להוראה ולתמיכה בלמידה לא רק בעת משבר הקורונה אלא גם באווירת חירום המאפיינת מצב לחימה ומצבים נוספים של חוסר ודאות, כפי שאנו חווים בימים אלו, ימי מלחמת "חרבות ברזל".

לרכישת עותק מקוון או מודפס של הספר

לקריאה נוספת: כל סיכומי המאמרים על משבר הקורונה

 


  לפריט זה התפרסמו 1 תגובות

  אני אתחיל בדבר הכי חשוב לדעתי שלמידה באווירת חירום היא אחת התקופות הכי מאתגרות ביותר למורים וגם לתלמידים והורים. מחוויה אישית, אני זוכרת כמה היה לי קשה ללמוד בתקופת הקורונה דרך הזום וכמה זה השפיע לרעה על הלימודים שלי, הציונים, מצב רוח, וכו'. למרות זה, הייתי צריכה להתמודד אז כי לא היה דרך אחרת, כולם יש להם אותו מצב וכולם ממודדים… ככה אמרתי לעצמי. בגלל זה, אני רוצה להדגיש בפוסט הזה כמה דברים חשובים:
  – חשיבות בניית תוכנית עידוד לתלמידים שמתייחסת למצב הלימודים שלהם ומצבם הנפשי.
  – בניית תוכנית הכשרה לתוכניות למידה מרחוק כמו זום, GOOGLE MEET וכו לתלמידים, להורים, ולמורים.
  – להתחשב במצב הנפשי של התלמידים ומורים וההורים יותר דרך קביעת מפגשים במשך השנה עם אנשי פסיכולוגיה מוכשרים ומומחים.
  – לשלב מיינדפולנס בתהליך הלמידה: למדתי קורס של מיינדפלנס השנה וכשהתחלתי לתרגל, הלחץ ירד והיה לי פחות עומס ודאגה שגם השפיעו על המתב הבריאותי שלי.

  פורסמה ב 10/07/2024 ע״י שהד מטר
  מה דעתך?
yyya