פרקטלים: כשמתמטיקה פוגשת מדע, טבע ואומנות

ליאורה נוטוב, עטרה שריקי, לובה ויסוצ'יאנסקי (2023). פרקטלים: כשמתמטיקה פוגשת מדע, טבע ואומנות. תל אביב: מכון מופ"ת

הפרקטלים הם תופעה מתמטית שהילכה קסם על רבים, ובכללם שלוש המחברות של ספר זה. הספר מציע מסע בעולם הפרקטלים שיפגיש את הקוראים עם ביטוייהם המגוונים במחוזות המדע, הטבע והאומנות ויאפשר להתוודע לתכונותיהם, למאפייניהם ולפוטנציאל הגלום בחקירתם. המסע יסתיים בהגדרת הפרקטל, אותו יצור מסעיר ויפהפה שכשם שהוא מציית לחוק, כך הוא בלתי נשלט. לא פחות חשוב מכך, הצעידה בשבילי הגיאומטריה הפרקטלית תוביל לראיית המתמטיקה כתחום ידע שאינו רק מעניין, מאתגר ורב חשיבות, אלא גם מהנה.

לקניית עותק מקוון או מודפס של הספר

לקריאה נוספת: כל סיכומי המאמרים בנושא חינוך מתמטי

"מחברות הספר השכילו לפרוש את רוחב היריעה של תורת הפרקטלים בצורה בהירה ומושכת, תוך מתן הזדמנות 'לטבול את הידיים' בהכנת פרקטלים למיניהם ולהתרשם באופן בלתי אמצעי מיופיים מכאן וממורכבותם הרבה מכאן. עולם עשיר של מושגים לא שגרתיים, עתירי יישומים ושימושים מפתיעים, מתגלה בהדרגה תוך כדי קריאה ועיון בדברים. אי-אפשר שלא להתפעל לא רק מהפרקטלים ומהמתמטיקאים הרבים שתרמו לפיתוח התורה המדהימה, אלא גם ואולי בעיקר מההשקעה העצומה באיסוף הפרטים הרבים ובארגונם ברצף לוגי אשר מקל מאוד לעקוב אחריהם". (פרופ' נצה מובשוביץ-הדר)

 

ליאורה נוטוב ז״ל הייתה מרצה בכירה בחוג למתמטיקה במכללה האקדמית גורדון. ד"ר נוטוב לימדה סטודנטים לתואר ראשון והנחתה סטודנטים בעבודות גמר לקבלת תואר שני. תחומי המחקר שלה עוסקים בסוגיות הנוגעות להערכה משלימה, בהיבטים השונים של יחסי הכוחות הבאים לידי ביטוי בכיתה, ובשילוב בין מתמטיקה לבין אומנות כחלק מהעיסוק הרחב יותר בחינוך בין-תחומי לפי מודל STEAM Science, Technology, Engineering, Art and Mathematics)) המשלב בין מדע, טכנולוגיה, הנדסה, אומנות ומתמטיקה.

עטרה שריקי היא פרופ' חבר בחינוך מתמטי בפקולטה למדעים בסמינר הקיבוצים – המכללה לחינוך, לטכנולוגיה, ולאומנויות. פרופ' שריקי מלמדת סטודנטים לתואר ראשון ושני ומנחה סטודנטים לתארים מתקדמים. תחומי המחקר שלה נוגעים להתפתחות המקצועית של מורים למתמטיקה, לטיפוח היצירתיות המתמטית, לחינוך בין-תחומי בגישת STEAM (Science, Technology, Engineering, Art and Mathematics), להיסטוריה של המתמטיקה ולהיבטים הקשורים להוראה ולמידה מקוונות של מתמטיקה.

 

לובה ויסוצ'אנסקי היא מורה מקצועית למתמטיקה, בעלת ותק של יותר מ- 30 שנה בבית הספר היסודי, עוסקת זה כ-12 שנה בהדרכת מורים במחוז הצפון במשרד החינוך, מדריכה פדגוגית ומרצה בלימודי התואר הראשון במכללה האקדמית גורדון, מעבירה השתלמויות למורים ועובדת במרכז מורים ארצי באוניברסיטת חיפה. עבודת הגמר שלה לקבלת התואר "מוסמך" עסקה בידע המורים ובתחושת הביטחון שלהם בידע זה. עוסקת בפיתוח חומרים להשתלמויות למורי מתמטיקה, כולל שיעורים ופעילויות המקדמים חשיבה מתמטית ויצירתיות והמאפשרים התאמה לרמות שונות של לומדים.

 

    עדיין אין תגובות לפריט זה
    מה דעתך?
yyya