תהליך ההתאקלמות של סביבת הלמידה אוֹפָּל באו"פ

כתבו: רועי ירקוני, ועפרה הנמן, שה"ם

סביבת הלמידה החדשה אוֹפָּל מבוססת על סביבת למידה עולמית המכונה מוּדל - Moodle. מוּדל היא המערכת הפופולרית ביותר כיום לניהול למידה ואתרי קורסים מקוונים (LMS -Learning Management System), ומשתמשים בה כיום למעלה מ-57,000,000 משתמשים ב-218 ארצות. המערכת פותחה ב"קוד פתוח", ומשמעות הדבר היא שהמשתמשים השונים מקבלים את הקוד של התוכנה ויכולים לבצע בו שינויים והתאמות. המערכת היא מודולרית ומאפשרת למנהל/ת אתר הקורס לבחור אילו כלים לשלב באתר (פורומים, סקרים, מסרים, ויקי, רכיבי וידאו, בלוגים, מילוני מונחים ועוד).

אם כך, מהי סביבת אוֹפָּל?

במרבית מוסדות הלימוד בעולם הופעלה המערכת כפי שפותחה במקור, ללא שינויים והתאמות. באוניברסיטה הפתוחה, לעומת זאת, בחרו להתאים את המערכת בצורה מיטבית לשיטת ההוראה הנהוגה אצלם ולדרישות הייחודיות הנחוצות לאתרי הקורסים
אחד הכלים המרכזיים בהם נעשה שימוש באתרי הקורסים באוניברסיטה הפתוחה הוא קבוצת הדיון (הפורום). לפיכך הושם דגש מיוחד בכלי זה, ועם כל גרסה נוספים שיפורים לפורום על פי בקשות המשתמשים. כמו כן בוצעו פיתוחים רבים ומגוונים, ביניהם כלים מתקדמים לניהול אתר הקורס לשימוש מרַכזי ההוראה. כלים אלה מאפשרים ניהול הרשאות המנחים, איסוף ומיון חומרים בקורס, ארגון החומר בתוך מבנה הקורס וכדומה.

למאמר המלא בעלון "צליל מקוון – עלון שה"ם האוניברסיטה הפתוחה , אפריל 2012

    עדיין אין תגובות לפריט זה
    מה דעתך?
yyya