של מי הילד הזה? על יחסי הורים עם בתי הספר של ילדיהם

בלהה , נ' (2014). של מי הילד הזה? על יחסי הורים עם בתי הספר של ילדיהם. תל אביב: מכון מופ"ת.

עניינו של ספר זה הוא מערך הקשרים בין שותפיה השונים של מערכת החינוך – ההורים, התלמידים, המורים והקהילה – נושא המעסיק רבות הן את ההורים והן את אנשי החינוך. בספר מידע רב ומגוון על היחסים בין השותפים הללו, המזמנים שותפויות מעשירות אך גם מתחים וסכסוכים, כמו גם על הדרכים שבהן ההורים מממשים הלכה למעשה את זכותם לחינוך ילדיהם.

בספר שני רבדים - הרובד הראשון הוא בעל אופי אקדמי ומתייחס להיבט ההיסטורי והעיוני של מעורבות ההורים. רובד זה מאפשר להבין היטב את מערכת היחסים בין בית הספר להורים, ויש בו סיכום של עבודות ומחקרים שנעשו בארץ ובחו"ל בנושא הנדון. הרובד השני הוא בעל אופי יישומי מובהק, ייחודי מבחינת תרומתו לנושא יחסי הורים–בית ספר, והוא כולל עשרות הצעות של פעילויות להפגת מתחים, ליישור ההדורים וליצירת קשר פורה וחיובי בין הצדדים, מהיבטים שונים ובראייה מקיפה.

ספר זה הנו המקיף ביותר בנושא יחסי הורים-בית ספר שנכתב בעברית עד היום, והוא עשוי לתרום רבות למנהלי בתי ספר, למוסדות להכשרת מורים, למורים בפועל, לראשי מחלקות חינוך ברשויות המקומיות, למנהלי מתנ"סים, לצוותים של בתי ספר קהילתיים וכיוצא באלה – אנשי מקצוע כפסיכולוגים, יועצים ועובדים סוציאליים הנמצאים בקשרים עם ילדים ועם הורים. כמו כן הוא עשוי לשמש בסיס לפעילויות של ועדי הורים הרוצים להעמיק בנושא ולשפר את התקשורת בינם ובין בתי הספר של ילדיהם. נוסף לכך הוא מומלץ לכל הורה הרוצה להבין, להעמיק ולשפר את התקשורת ואת היחסים בינו לבין המורים של ילדיו.

ד"ר בלהה נוי, בעלת תואר שלישי בייעוץ חינוכי מהאוניברסיטה העברית בירושלים וממניחות היסוד למקצוע הייעוץ החינוכי בארץ. עסקה בהכשרה ובהדרכה של מפקחים, מנהלים, צוותי מורים ויועצים בתחומים של בריאות הנפש. היא ניהלה את שפ"י – שירות פסיכולוגי ייעוצי - במשרד החינוך, למעלה מעשור. תחת ניהולה הוקמו בשפ"י היחידות הבאות: היחידה ללקויי למידה, היחידה להתמודדות עם מצבי לחץ וחירום, והמדרשה הארצית ללימודים מתקדמים בפסיכולוגיה חינוכית. כמו כן הקימה במשרד החינוך את "הקו הפתוח לפניות תלמידים", המטפל בפניות של תלמידים והוריהם.

ד"ר נוי פרסמה מאמרים רבים בעיתונות המקצועית וערכה את כתב העת "הייעוץ החינוכי". כמו כן הוציאה לאור שני ספרים: "ילדי ביכורים – זיכרונות מבית הספר בשנותיה הראשונות של המדינה" (1996), ו"זמן שאול – מסע משותף אל הסוף" (2010).

לקטלוג הספרים במכון מופ"ת

תוכן עניינים ומבוא


  לפריט זה התפרסמו 3 תגובות

  היכן ניתן לרכוש את הספר?תודה

  פורסמה ב 08/12/2014 ע״י רעיה לוי-גודמן

  אני מאוד רוצה לקרא את המאמר של הגב' ב, נוי . מאמר הסוקר את תהליך התפתחות מעורבות הורים בארץ .

  פורסמה ב 12/12/2014 ע״י חנה טולידנו

  פרטים נוספים אודות הספר ניתן למצוא בקישור המעודכן להוצאת הספרים של מכון מופ"ת

  פורסמה ב 13/12/2014 ע״י פורטל מס"ע
  מה דעתך?
yyya