נוירופדגוגיה: כשמוח וחינוך נפגשים

אלגאוי-הרשלר, א' (2023). נוירופדגוגיה: כשמוח וחינוך נפגשים. תל אביב: הוצאת מכון מופ"ת

 בתחילת חיינו, המוח שוקל כשליש ממשקלו הבוגר ומכיל תשתית בסיסית של קשרים עצביים. במהלך עשרים השנים הבאות, המוח מתפתח והופך למקור היצירתיות, האמפתיה, החשיבה, ההתנהגות וכל המייחד אותנו כבני אדם. את מרבית הזמן הזה אנו מבלים בבית הספר.

מה מתרחש במוח כשאנו לומדים ומלמדים, מרגישים ומחליטים? בעשורים האחרונים ההתקדמות במדעי המוח פתחה צוהר אל תוך המוח המרגיש, הלומד והחושב. אנו יכולים לראות בזמן אמת כיצד נוצרים קשרים בין תאי עצב, איך נוצרים הזיכרונות, מה הם המנגנונים המוחיים שבבסיס המוטיבציה, ולהבין את הקשרים ההדוקים בין רגש ללמידה. לתגליות החדשות יש בשורה גם לעולם החינוך.

הנוירופדגוגיה היא מדע המחבר בין עולם החינוך, מדעי המוח והפסיכולוגיה כדי לפתוח זווית ראייה חדשה על שאלות מרכזיות בחינוך. כיצד עובד הזיכרון? מה הקשר בין רגש ללמידה? איך ניתן ללמוד וללמד בצורה יעילה יותר? האם אפשר ללמד חשיבה יצירתית? היכן במוח מסתתרת ההבנה המתמטית? מה מעורר בנו מוטיבציה ואיך ניתן להגביר אותה? כיצד ניתן לפתח פונקציות ניהוליות כמו תכנון זמן וקבלת החלטות? התרומה הגדולה ביותר של הנוירופדגוגיה לא תגיע רק משדה מדעי המוח או רק משדה החינוך; השאלות המעניינות והתובנות המהותיות עולות דווקא מהשיח המתהווה בין שני שדות אלה. ספר זה מזמין את הקוראים להצטרף לשיח זה.

במסע ייחודי בין מדעי המוח, החינוך, הפסיכולוגיה והפדגוגיה, הספר נוירופדגוגיה - כשמוח וחינוך נפגשים מגולל את התובנות החדשות ואת השאלות הגדולות שתחום הנוירופדגוגיה מציב בפנינו. בשפה ברורה ורהוטה, מלווה בסיפורים, בדוגמאות ובכלים יישומיים מתוארים בו המפגש המרתק בין מדעי המוח לחינוך, הממצאים העדכניים והנוירופדגוגיה שבבסיסה של פדגוגיה טובה, אנושית ואמפתית.

 ד"ר אורית אלגאוי-הרשלר היא חוקרת מוח ואשת חינוך המתמחה בהקשר החינוכי של תהליכי רגש ולמידה במוח האנושי, מרצה עצמאית ויועצת בתחום הנוירופדגוגיה.

לרכישת עותק מודפס או מקוון של הספר

לקריאה נוספת: כל סיכומי המאמרים בנושא נוירופדגוגיה

 

    עדיין אין תגובות לפריט זה
    מה דעתך?
yyya