מעבר לנהר : נתיב הכשרה רב-מסלולי , הכשרת מורים כרב שיח

   
מעבר לנהר : נתיב הכשרה רב-מסלולי , הכשרת מורים כרב שיח
 עורכת : אילנה מרגולין
מכון מופ"ת, תש"ע 2010 , 692 עמודים .
 
 ספר זה מציג פסיפס של מחקרים עצמיים של מורי מורים ואנשי שדה, המתארים הן את דרך הבנייה והן את התוצרים של תכנית הכשרה חדשנית נה"ר (נתיב הכשרה רב-מסלולי), שנבנתה במהלך ארבע שנים במכללת לוינסקי לחינוך. הספר מאפשר לעקוב אחר דרך התנהלות פרואקטיבית ויצירתית של קבוצת מורי מורים, שתוך כדי שיח מתמשך, ליבון סוגיות הנוגעות לבעיות יסוד בתכנית ההכשרה ודיאלקטיקה בין הפרקטיקה לתיאוריה עיצבו סביבות למידה חדשניות. המחקרים מעידים על כך שלמרות ההשקעה האדירה במשאבים פיזיים ונפשיים, מורי המורים הללו לא חוו שחיקה אלא חשו צמיחה והתפתחות מקצועית ניכרת . המסר, העובר כחוט השני בפרקים השונים, הוא ש"אפשר גם אחרת". אפשר להכשיר מורים בשיתוף עם בתי ספר, תוך כדי הצבת דרישות אקדמיות גבוהות ובנייה של זהות מקצועית ושל יכולת מקצועית משמעותית של כל השותפים, החל בסטודנטים להוראה דרך מורים ועד למורי מורים. אפשר להפוך את הלמידה ואת ההוראה לתהליך רב-משמעות מתמשך ולחוויה אינטלקטואלית מרתקת מן המעלה הראשונה.
 ד"ר אילנה מרגולין הובילה את תכנית נה"ר כמרכזת ההדרכה במכללת לוינסקי לחינוך. כראש המסלול לבית הספר היסודי במכללה, יזמה שותפויות בין בתי ספר וגני ילדים לבין המכללה.
 במשך שמונה שנים הייתה אילנה חברת הנהלה במכללה והובילה תהליכי שינוי, כמו מסגרות למידה של הסגל האקדמי, שינויים בתכניות לימודים ועוד. עתה היא משמשת יושבת ראש צוות הפיתוח של תכנית הלימודים לקראת תואר M.Teach ומעורבת ביוזמות לשינויים ולהתחדשות במחוז המרכז. כמו כן היא מלמדת במסלול לתואר שני. תחומי ההוראה והמחקר של ד"ר מרגולין הם: חניכה, למידה והוראה, תכנון לימודים, התפתחות מקצועית של מורים והובלת תהליכי שינוי.
    עדיין אין תגובות לפריט זה
    מה דעתך?
yyya