מיינדפולנס ולמידה חברתית-רגשית בהכשרת מורים

ארגז, א' ואבישר, ע' (2022). מיינדפולנס ולמידה חברתית-רגשית בהכשרת מורים. תל אביב: מכון מופ"ת

מיינדפולנס ולמידה חברתית-רגשית הם שני תחומים שהתפתחו באופן עצמאי. בשנים האחרונות הם הולכים ומשתלבים זה בזה בשדה החינוך ובתוכניות והשתלמויות להכשרה ולמידה של מורים. מיינדפולנס הוא מצב תודעתי שניתן לתרגול באמצעות אוסף של תרגולים מנטליים המפתחים את יכולתנו להפנות קשב באופן מכיל ובלתי-שיפוטי לעצמנו ולאחרים. למידה חברתית-רגשית היא תחום העוסק בפיתוח מודעות עצמית וחברתית, יכולות תקשורת בינאישית ושיפור היכולת להתנהלות מוסרית ואחראית. הצירוף של שני התחומים מביא בשורה חשובה להכשרת מורים ולחינוך בכללו, בהציבו בחזית את הטיפוח של מערכות יחסים בריאות בין מורים לתלמידים ובינם לבין עצמם, העלאת תחושת סיפוק ומשמעות בעבודת ההוראה ושיפור אקלים הכיתה ובית הספר כבסיס ללמידה מיטבית.

הספר מיינדפולנס ולמידה חברתית-רגשית בהכשרת מורים נכתב על ידי חוקרים מובילים העוסקים בחקר ובשילוב התחומים הללו בהכשרות מורים בארץ, ועל ידי מורים וסטודנטים אשר נחשפו לתחומים אלו. הספר מציע לאנשי חינוך, לגננות, למורים ולמנהלים היכרות עדכנית ומעמיקה עם התיאוריה והמחקר של מיינדפולנס ולמידה חברתית-רגשית מנקודות מבט הכוללות פסיכולוגיה וחקר מוח עם תיאוריות בהכשרת מורים ובפילוסופיה של החינוך ועם יישומם של התחומים הללו בקורסים ובהשתלמויות למורים, בהוראה בבית ספר. בנוסף הספר מביא גם עם עדויות המתארות את חוויית הלמידה וההשפעות של קורסים והשתלמויות אלו על מורים.

ד"ר אורן אֶרגַז הוא חבר סגל בפקולטה לחינוך במכללה האקדמית בית ברל. מחקריו ותחומי ההוראה שלו מתמקדים בחקר תרגולי התבוננות, תודעה וגוף בחינוך ובהכשרת מורים מהיבטים של פילוסופיה מזרח-מערב, פסיכולוגיה וסוציולוגיה. בין ספריו: מיינדפולנס והמהפכה השקטה בחינוך (רסלינג, 2021), Reconstructing 'Education' through Mindful Attention (Springer, 2017). ארגז הוא מורה בכיר ליוגה ומתרגל מיינדפולנס, יוגה וטאיצ'י למעלה מ-20 שנה.

עמוס אבישר הוא מנכ"ל תוכנית "בית ספר סגול" ללמידה חברתית רגשית מבוססת מיינדפולנס במרכז הבינתחומי הרצליה. עבד כמורה ומחנך במסגרת תוכנית "חותם" להכשרת אקדמאים מצטיינים להוראה, וכיום מנהל, מפתח, ומכשיר מנחים ומנחות במיינדפולנס במערכת החינוך. מלווה מתרגלות ומתרגלים בדרך המיינדפולנס והולך בה בעצמו כבר 15 שנה.

לקניית עותק מקוון או מודפס של הספר

לקריאה נוספת: כל סיכומי המאמרים בנושא מיינדפולנס

 

    עדיין אין תגובות לפריט זה
    מה דעתך?
yyya