מדריך אונסקו לחקר ולהערכה מחדש של ספרי לימוד

פינגל, פ' (2015). מדריך אונסקו לחקר ולהערכה מחדש של ספרי לימוד. תל אביב: מכון מופ"ת.

תרגום: ענת זיידמן; עריכה מדעית ומבוא: ד"ר אריה קיזל

מדריך אונסקו לחקר ולהערכה מחדש של ספרי לימוד, שראה אור לראשונה בשלהי שנות התשעים של המאה ה-20, נעשה מאז ברחבי העולם כלי שימושי לאנשי חינוך ובהם חוקרים, מחברי ספרי לימוד, מפתחי תכניות לימודים ומורים העוסקים בניתוח טקסטים חינוכיים ברמה הארצית והבין-לאומית, בהשוואתם ובפיתוחם.

המדריך מציע קווים מנחים לחקר ספרי לימוד, לסדנאות ולפרויקטים בין-מדינתיים שמטרתם להנחיל לתלמידים תפיסת עולם שוחרת שלום ולמנוע את הטמעתם של סטראוטיפים, הטיות ועיוותים ביחס לאחר. המדריך מבוסס על גישות ביקורתיות לחקר ספרי לימוד שפותחו לאחר שתי מלחמות העולם וסכסוכים אזוריים אחרים.

אונסקו מעודד מחקר השואף לחינוך איכותי שיתרום לייצובן של חברות מעורערות עקב סכסוכים לאומיים, דתיים, אתניים ואחרים – גם במהלך הסכסוך וגם לאחריו. לאור שאיפה זו גיבש הארגון אסטרטגיה כוללת למחקר משווה של ספרי לימוד, שמטרתה לסייע לחברות ולמדינות לפתח מדיניות, נורמות וסטנדרטים לכתיבת ספרי לימוד וחומרי לימוד אחרים.

לתרגום העברי של מדריך זה צורף מבוא מאת העורך המדעי של הגרסה העברית, ד"ר אריה קיזל, אשר עמד בראש רשת חקר ספרי לימוד ישראל-גרמניה (2010 – 2015).

מחבר המדריך, ד"ר פאלק פינגל, פעיל עשרות שנים במחקר משווה של ספרי לימוד ברחבי העולם בנושאים הקשורים בסכסוכים אזוריים במזרח אסיה, בדרום אפריקה, באזור הבלקן ובמזרח התיכון; היה שנים רבות מבכירי מכון גיאורג אקרט לחקר ספרי לימוד בבראונשוויג שבגרמניה; ב-2003 – 2004 כיהן כמנהל הראשון של מחלקת החינוך בבוסניה הרצגובינה מטעם הארגון לביטחון ולשיתוף פעולה באירופה; מרצה להיסטוריה ודידקטיקה של ההיסטוריה באוניברסיטת בילפלד בגרמניה ומרצה אורח בישראל, בדרום מזרח אירופה ובסין.

לקטלוג הספרים במכון מופ"ת

תוכן עניינים ופתח דבר

    עדיין אין תגובות לפריט זה
    מה דעתך?
yyya