מאחורי הדלת הסגורה : תפקידו של חדר המורים בחיי המורים ובתרבות בית הספר

 מרים בן-פרץ, שפרה שינמן ,   מאחורי הדלת הסגורה : תפקידו של חדר המורים בחיי המורים ובתרבות בית הספר  , הוצאת מכון מופ"ת 2013

חדר המורים הוא מקום המזמן התפתחות של ידע קולקטיבי בנושאי הוראה וחינוך. המורים השוהים בו מנהלים שיחות, משתפים אלה את אלה בניסיונם בדרכי הוראה שונות ובאופני התמודדות עם לחצי המקצוע, לומדים על תלמידים וכן על נורמות של חברוּת בקהילה ומספקים זה לזה תמיכה הדדית.

הספר מאחורי הדלת הסגורה מבוסס על מחקר איכותני נרחב של חדרי מורים בבתי ספר בישראל. הוא עוסק בהיבטים מקצועיים וחברתיים וביחסי הכוחות בחדר המורים. חשיבות התפקידים שחדרי המורים ממלאים בתרבות בית הספר עולה ככל שחלים שינויים בארגון בית הספר, למשל במדיניות "אופק חדש". הספר תורם תרומה משמעותית לגוף הידע על קהילות מורים ועל חייהם המקצועיים בהקשר הישראלי ומעבר לו.

פרופ' מרים בן-פרץ חוקרת ומפרסמת רבות בנושא החינוך ובעיצוב מדיניות החינוך. תחומי התמחותה: תכנון לימודים, הכשרת מורים והתפתחות מקצוע מורי המורים, הערכה, מדיניות החינוך וחינוך יהודי. לשעבר ראש בית הספר לחינוך באוניברסיטת חיפה. כלת פרס ישראל בחקר החינוך לשנת 2006. חברת האקדמיה האמריקנית לחינוך.

פרופ' שפרה שינמן היא ראש הקתדרה לחינוך וחברה על שם חנן בר נצר וכן ראש המעבדה לחקר דרמה ותיאטרון בחינוך, באוניברסיטת חיפה. היא חוקרת ומלמדת נושאים של חינוך אסתטי, תיאטרון ילדים, דרמה בחינוך, הכשרת מורים ותכניות לימודים, וכתבה מאמרים רבים וספרים בנושאים אלו. היא חברה בוועדה העליונה לחקר אמנויות וחינוך מטעם יונסקו ופועלת גם במסגרת זו לקידום המחקר ולשילוב האמנויות בחינוך במדינות העולם.


תוכן עניינים ומבוא

לקטלוג הספרים של מכון מופ"ת

ראה גם : מאמרים ומחקרים נוספים על חדרי מורים בפורטל מס"ע


 


    לפריט זה התפרסמו 1 תגובות

    האם ישנו סרטון קצר בנושא חדר מורים, דינמיקה בחדר מורים וכו??

    פורסמה ב 12/05/2014 ע״י ורד קסטל
    מה דעתך?
yyya