ללמד אמנות זה לא רק ללמד ציור או פיסול

 ון־אסן, יעל אילת. "ללמד אמנות זה לא רק ללמד ציור או פיסול ", הד החינוך, גיליון 05, אפריל 2012, עמודים 86-95.ד"ר יעל אילת ון־אסן היא ראש החוג לאמנות בסמינר הקיבוצים והמנהלת אקדמית של התכנית הבין־לאומית לאוצרות.

במאמר זה, היא מספרת על שתי התכניות המיוחדות הללו לאמנות.

במסגרת החוג לאמנות הפועל בסמינר הקיבוצים, מוזמנים הסטודנטים להיחשף לאמצעי הביטוי ולחשיבה הקונספטואלית המלווה את העשייה האמנותית בעידן של פיתוחים וחידושים מדעיים וטכנולוגיים.


עשייה זו נעשית מתוך תפיסה בין־תחומית המשלבת מדיות אמנותיות מסורתיות וחדשות ומתוך ראיית האמנות כשדה חשוב לפעילות חברתית ומרכיב מרכזי בבניית הזהות התרבותית של החברה.


הלימודים משלבים לימודים מעשיים ותאורטיים לאור ההכרה בחשיבות הרבה בשילוב ביניהם.

לצד סדנאות מעשיות בציור ופיסול, כלי היצירה המסורתיים של האמנות, מתקיימות סדנאות במדיומים נוספים: צילום, מיצב, וידאו־ארט, ניו־מדיה, אנימציה, סאונד, אינטראקטיב, מיצג, פוסט־פרודקשן ואנימציה, ובאמצעותם יוצרים הסטודנטים עבודות אמנות.

לימודי החינוך וההכשרה להוראה הם ברובם הרחבה והעמקה של התכנים הקשורים בלימודי אמנות ומהווים חלק בלתי נפרד מהם.

מרתק לראות כיצד הסטודנטים מנסים ליישם תהליכים יצירתיים שהם חווים בתהליכי העשייה האמנותית גם על ההתנסויות השונות שלהם בהוראה, אם במסגרות הפורמליות של בתי הספר, אם בפעילויות מיוחדות שהם יוזמים ואם בהדרכות במוזיאונים בתערוכות שונות.

לצד החוג לאמנות פועלת התכנית הבין־לאומית ללימודי אוצרות הנערכת זו השנה הרביעית בשיתוף המרכז לאמנות עכשווית בקלישר ומכשירה אוצרים בתחומי האמנות והתרבות.

במהלך שנת הלימודים נערכות פעילויות משותפות לשתי התכניות, הכוללות מפגשים עם אמנים ואוצרים מהארץ ומחו"ל.

באצירת תערוכת הגמר של הסטודנטים לאמנות משתתפים סטודנטים לאוצרות.


עם המרצים בחוג לאמנות בסמינר הקיבוצים נמנים בכירי האמנים הפעילים היום בארץ, המייצגים קשת רחבה של כיוונים אמנותיים.


    לפריט זה התפרסמו 1 תגובות

    שלום אני מעוניינת בפרוייקט עם הכיתה שלי נא ליצור איתי קשר בהקדם 0526811201

    פורסמה ב 08/02/2017 ע״י נורא עבד אלחי
    מה דעתך?
yyya