לומדים מטעויות: שינוי מדריך לקויות הלמידה צפוי להביא ליותר מאובחנים

דן אבן

שיטות האבחון והטיפול מבוססות על מדריך הפסיכיאטריה האמריקאי שיוצא בקרוב. המהדורה החדשה צפוייה לחולל שינויים דרמטיים בתחום .

במאי 2013 תושק המהדורה החמישית לספר האבחנות הפסיכיאטריות (DSM) של איגוד הפסיכיאטרים האמריקאי. מדריך ההפרעות הפסיכיאטריות צפוי לכלול השנה כמה שינויים דרמטיים בכל הקשור לאבחון וטיפול במצוקות נפשיות. מעבר להשלכות רפואיות, לאבחנות הנכללות בספר יש גם השפעות חברתיות, כלכליות ומשפטיות מאחר שהן מקטלגות תופעות מסוימות כהפרעה נפשית.
דו"ח הסוקר את השינויים שהספר צפוי לחולל באבחון הפרעות למידה והפרעות קשב וריכוז צופה עלייה במספר המאובחנים שיהיו זכאים להקלות בבחינות בבתי הספר ובאקדמיה. הדו"ח, שמתפרסם החודש בכתב העת Journal of Learning Disabilities, מתייחס להשפעות הצפויות של המהדורה החדשה בעשר מדינות ובהן ישראל.

את הפרק בדו"ח שעוסק בישראל הכינו ד"ר מיכל אל-יגון, ראש המגמה לחינוך מיוחד בבית הספר לחינוך באוניברסיטת תל אביב, ופרופ' מלכה מרגלית, ראש בית הספר למדעי ההתנהגות במרכז האקדמי פרס וסגנית נשיא באקדמיה הבינלאומית למחקר בלקויות למידה. לטענתן, השינוי יאפשר גם לאנשים שקיבלו ציון אינטליגנציה נמוך מאחר שהתקשו בהבנת המבחן על רקע לקותם, להיות מאובחנים בלקות למידה - על סמך כלים חדשים. שינויים אלה עתידים להוביל, לטענת החוקרות, לעלייה במספר המאובחנים בלקויות למידה בבתי הספר בארץ.

לכתבה בעיתון "הארץ"

ראה גם :

הליקוי הוא של המערכת
אור קשתי

השינוי העקרוני שמביאות עמן ההגדרות החדשות הוא ביטול הזיקה שבין מבחן אינטליגנציה (IQ) לאבחון לקות הלמידה. אם עד היום היה נדרש להראות פער משמעותי בין ציון האינטליגנציה להישגים בלימודים, הרי שמעתה יצטרך לקוי הלמידה להוכיח את הקושי הקוגניטיבי שממנו הוא סובל - בכתיבה, בקריאה או בפעולות חשבון - על סמך אבחונים סטנדרטיים, בעלי נורמות תקפות ומהימנות. ללא מחסומים בדמות רגישות אבחונית ובקרה חיצונית גדולות הרבה יותר מאשר בעבר, מספר המאובחנים כלקויי למידה צפוי לגדול.

לכתבה של אור קשתי בעיתון "הארץ"

התנ"ך של הפסיכיאטרים מתאים עצמו לתקופה
דן אבן

עד כה דיווח האיגוד האמריקאי על כמה שינויים משמעותיים שצפויים במהדורה החדשה. ראשית, הוחלט להגדיר אבחנה חדשה של "ספקטרום האוטיזם", שכבר נמצאת בשימוש קליני בשנים האחרונות. מדובר בהגדרה המאחדת ארבע הפרעות: תסמיני אוטיזם - לרבות הפרעת אוטיזם - תסמונת אספרגר, הפרעה דיס-אינטגרטיבית של הילדות והפרעת התפתחות נרחבת. באיגוד האמריקאי מעריכים כי האבחנה תקל על תהליך אבחון ילדים הסובלים מאוטיזם.
בנוסף הוחלט להכיר בהפרעה בוויסות מצב הרוח וכך לאבחן ילדים עם מצבי רוח קיצוניים אשר סובלים מהתקפים בתדירות של שלוש פעמים בשבוע ויותר. מדובר בילדים שאובחנו עד כה בעיקר בהפרעה ביפולארית (מאניה דפרסיה).

למאמר של דן אבן בעיתון "הארץ"
התנ"ך של הפסיכיאטרים מתאים עצמו לתקופה
    לפריט זה התפרסמו 1 תגובות

    אני מאבחנת דוברת ערבית, כיום אני בתסכול ממערך האבחונים בשטח, מרגישה כמו בשוק, מאבחנות לא מוסמכות ,שיש להן תעודת אבחונים, מתליות וכו', מאבחנים ומקבלים שכר נמוך מאוד, התשלום על פי ההתאמה, אם זה תוספת זמן, אז מקבלים 400 ש"ח, אם הקראה ותוספת זמן 600 ש"ח !!!!! מזלזלים במקצוע

    פורסמה ב 11/03/2013 ע״י גאדה
    מה דעתך?
yyya