כל עניין של יוזמה: יוזמות מקדמות פיתוח מקצועי במערכי שותפות מכללה-שדה

אביבה קליגר ועמוס הופמן (עורכים ) . הכול עניין של יוזמה: יוזמות מקדמות פיתוח מקצועי במערכי שותפות מכללה-שדה, מכון מופ"ת 2012 .

תאריך פרסום
14 בנובמבר 2012

בספר "הכול עניין של יוזמה: יוזמות מקדמות פיתוח מקצועי במערכי שותפות מכללה-שדה" מוצגות בהרחבה יוזמות שונות שהופעלו בבתי הספר לפיתוח מקצועי PDS -Professional Development Schools במערך השותפות של המסלול העל-יסודי במכללה האקדמית בית ברל, שהיה הראשון בארץ שהפעיל מערך מקיף כזה של התנסות בהוראה. אחד מעקרונות ה-PDS הוא פיתוח מקצועי של המורים המאמנים, של הסטודנטים ושל המדריכים הפדגוגיים באמצעות מחקר משותף של ההוראה בבתי הספר ועל ידי הפעלת יוזמות חינוכיות שונות. הספר שלפנינו מבטא את שני ההיבטים האלה של ה- PDS.

בכל הפרקים אפשר לראות כיצד פועל מערך השותפות: מקורן של היוזמות יכול להיות רעיון של סטודנט, צורך של תלמיד, בקשה של בית הספר או ניסיון של מדריכה פדגוגית לחקור את עבודתה. אפשר לראות כיצד היוזמה יוצאת אל הפועל מתוך צורך משותף ומתוך שותפות של ממש בין כל הנוגעים לדבר, וגם כיצד אלה מסוגלים לבקר ולהעריך את פעולותיהם, לשפר אותן במידת הצורך או אף לוותר במקרים מסוימים על המשך פיתוח היוזמה. מנקודת מבט זו, היוזמה היא גורם הממקד את תשומת הלב וחושף בפני הקוראים את מהות השותפות ואת יתרונותיה הרבים, אך גם את מגבלותיה. אין ספק שיוזמות מן הסוג המתואר כאן אפשריות אך ורק במערכי שותפות, שכן רק באופן זה מתקיים דיאלוג משמעותי בין המכללה, על הסגל האקדמי והסטודנטים שלה, לבין בית הספר, על מוריו ותלמידיו.

תוכן עניינים ומבוא

לקטלוג מחלקת הוצאה לאור במכון מופ"ת

    עדיין אין תגובות לפריט זה
    מה דעתך?
yyya