ייעוץ חינוכי: מקצוע מחפש זהות

רחל ארהרד . ייעוץ חינוכי: מקצוע מחפש זהות, מכון מופ"ת , סדרת "כליל" , 2014

שאלת הזהות העצמית מלווה את מקצוע הייעוץ החינוכי בישראל מיום היוולדו. במלאות חמישים שנה למקצוע מציג הספר תמונת מצב רחבה המסכמת את הישגי המקצוע עד כה, מתארת אמפירית את מיקומו בהווה ושואלת לאן פניו מועדות בעשורים הבאים. בספר מוצגות זוויות התבוננות מקוריות על המקצוע – התפתחותו וזהותו; התפתחות הקריירה המקצועית של היועצות; יחסי הגומלין בין היועצים משלימי התפקיד שלהם; עולמן הפנימי של היועצות; ומבט לעתיד. הספר מניח תשתית מחקרית מוצקה לרב-שיח בכל הרמות, שבו יועלו לסדר היום שאלות, דילמות וקונפליקטים הרלוונטיים לזהותו של מקצוע הייעוץ החינוכי.

קריאת הספר הוא תהליך מרתק של התבוננות ומחשבה קדימה על תפקיד הייעוץ החינוכי, ויש בו הזמנה ליועצים חינוכיים, למנהלים ולמכשירי יועצים להתבוננות רפלקטיבית בסוגיות של זהות מקצועית, הכשרה והדרכה, שינוי והתאמה של המקצוע לעולם משתנה, התאמה תרבותית של עבודת הייעוץ במגזרים שונים, התפתחות, רווחה ושחיקה. פרופ' רחל ארהרד מביאה לדיון זוויות הסתכלות שונות שלה הנובעות מניסיונה לאורך השנים כיועצת חינוכית בבית הספר, כמפקחת על יועצים, כשותפה בעיצוב פניו של השירות הפסיכולוגי-ייעוצי, כחוקרת וכראש מגמת הייעוץ לאורך השנים.
גב' חנה שדמי, מנהלת שפ"י, משרד החינוך

לפנינו ספר מרתק המספר את תולדות מקצוע הייעוץ החינוכי ואת האופן שבו יועצים נאלצו להתמודד עם שינויים חברתיים דרמטיים שהתחוללו בחברה הישראלית ולחפש את זהותם המקצועית. ואין מי שיכול לספר סיפור זה טוב יותר מפרופ' ארהרד, שהייתה בצמתים חשובים בכל רמות המקצוע ובמערכת החינוך ומחוצה לה, כאשת אקדמיה חוקרת. ספר זה הוא חובה ליועצים בשטח, למנהלים, למנהיגות המקצועית במשרד החינוך, למכשירי יועצים באוניברסיטאות ובמכללות ולסטודנטים שלומדים את מקצועם העתידי.
פרופ' (אמריטוס) סידני שטראוס, אוניברסיטת תל-אביב והמרכז ללימודים אקדמיים

זהו ספר חובה לכל יועצת ולמי שרוכשת את התפקיד. הוא ייחודי בהצגת תמונה רחבה בה נבחנות מרבית הדילמות המרכזיות שביסוד מקצוע הייעוץ החינוכי. תוך סקירה מעמיקה, מושכלת ורחבת היקף של מרבית המחקרים בתחום נפרסים הן גלגולי התפקיד והן מהלכי התגבשותו. הספר פותח צוהר נדיר לעולמן הפנימי של היועצות ולמהויות המשמעותיות של תפקידן המורכב. אין ספק שלארון הספרים של הייעוץ נוסף ספר חשוב כתרומה מהותית להבנת תפקודו של היועץ.
פרופ' עמירם רביב דיקן ביה"ס לפסיכולוגיה, המרכז ללימודים אקדמיים אור-יהודה

פרופ' רחל ארהרד מילאה עד לאחרונה את תפקיד ראש המגמה לייעוץ חינוכי בבית הספר לחינוך באוניברסיטת תל-אביב וראש היחידה למחקר ופיתוח בשירות הפסיכולוגי-ייעוצי (שפ"י) במשרד החינוך. כיום מכהנת כיועצת נשיא האוניברסיטה לשוויון מגדרי ולמניעת הטרדות מיניות. נמנית עם "דור המייסדים" של מקצוע הייעוץ החינוכי ומילאה שורות של תפקידים במערכת החינוך: יועצת בבית ספר תיכון, יועצת בכירה (מפקחת על יועצים) ולמעלה מעשור ראש יחידת המחקר והפיתוח (מו"פ) של שפ"י. פיתחה תכניות לקידום חוסן נפשי ומניעת התאבדויות, למניעת שימוש בסמים, תכניות בחינוך מיני, את המתודולוגיה לאבחון הפחתת אלימות בבתי הספר ולטיפול בתופעה ועוד. כחברת סגל וכראש המגמה לייעוץ חינוכי באוניברסיטת תל-אביב יזמה וביססה את מקצוע הייעוץ החינוכי בגיל הרך, וערכה מחקרים ארציים רחבי היקף על השירותים הפסיכולוגיים ועל שירותי הייעוץ בישראל ומחקרי הערכה של תכניות ייעוציות במערכת החינוך. מחברת הספרים: חוסן נפשי עם י' אל-דור (1991), אקלים חינוכי מיטבי (2001), ייעוץ בבית ספר בחברה משתנה (עם א' קלינגמן, 2004) והיוועצות מעצימה (2008). נוסף על כך כתבה פרקים בספרים ועשרות מאמרים בכתבי עת בארץ ובחו"ל.
מילאה גם תפקידים ציבוריים: סגן נשיא וחברה בוועד המנהל של האגודה הבינלאומית לייעוץ (IAC); סגנית נשיא של האגודה הישראלית לתכנון המשפחה, בה יזמה את הקמת שירותי הייעוץ לנוער "דלת פתוחה"; חברת הנהלה בעמותת להב וחברה בהנהלת "ניצן בייבי". 

לקטלוג הספרים במכון מופ"ת

תוכן עניינים והקדמה
    עדיין אין תגובות לפריט זה
    מה דעתך?
yyya