גשרים של ידע: שותפויות אקדמיה-קהילה בישראל

גולן, ד', רוזנפלד, י' ואור, צ' (עורכים) (2017). גשרים של ידע: שותפויות אקדמיה-קהילה בישראל. תל אביב: מכון מופ"ת.

?ספר זה מציג את המחקרים הראשונים שנערכו על שותפויות אקדמיה-קהילה בישראל. הוא משקף את הידע ואת הניסיון שנצברו עד כה מהעשייה החברתית של סטודנטים ואנשי אקדמיה עם קהילות מודרות בתחומים מגוונים, כגון עבודה סוציאלית, אמנות, משפטים, אדריכלות ותכנון, תרגום, לימודי מגדר, חינוך, סוציולוגיה ואנתרופולוגיה, מדיניות ומנהל ציבורי.

הספר בוחן את תרומתן של שותפויות אקדמיה-קהילה עבור כל אחד מהגורמים השותפים להן: סטודנטים, מרצים, ארגוני החברה האזרחית, קהילות מודרות ומוסדות להשכלה גבוהה. הוא גם מצביע על אתגרים מרכזיים בקשר שבין האקדמיה לקהילה ושופך אור על דרכים אפשריות להתמודדות עמם.

לקט התבטאויות מפי סטודנטיות בקורסים המשלבים עשייה חברתית בתוך הקהילה:

"אני חושבת שמאוד חיובי ויעיל לשלב תאוריה ולמידה עם עשייה, וזה משהו שחסר. אהבתי מאוד את הרעיון שלא רק לומדים, אלא גם יוצאים לשטח, מתנסים ורואים את הדברים בעיניים שלנו".

                                                  *

"זו הייתה הזדמנות ללמוד משהו שאתה מחובר אליו ואתה אוהב לעשות".

                                                  *

"לפי דעתי הלמידה הטובה ביותר באה מהשטח בשילוב הנחיה והכנה נכונה".

                                                  *

"אני סבורה שהעשייה היא הלב של הכול, ואת העולם האקדמי יש לבנות ולהצמיח משם".

פרופ׳ דפנה גולן, מפתחת ומלמדת קורסים המשלבים לימוד תאוריה עם פעילות של סטודנטים לקידום זכויות אדם ושינוי חברתי מאז 1999. גולן מנהלת את "שותפות אקדמיה-קהילה" בפקולטה למשפטים באוניברסיטה העברית בירושלים.

פרופ׳ יונה רוזנפלד, חתן פרס ישראל לחקר העבודה הסוציאלית, פיתח את שיטות "הלמידה מהצלחות" ו"הלמידה המתמשכת" במערכות חברתיות. לצד פעילותו האקדמית באוניברסיטה העברית בירושלים ומתוך נקודת מוצא של שותפות, רוזנפלד פועל למען זכויותיהן של קהילות חסרות משאבים בישראל ובעולם.

ד"ר צביקה אור, מרצה בפקולטה למדעי החיים והבריאות במרכז האקדמי לב. אור הוא המנהל והמקים של "לב בקהילה", פרויקט הדגל החברתי של המרכז האקדמי לב, הפועל לקידום זכויות אדם של אנשים עם מוגבלות בחברה החרדית.

לקטלוג הספרים במכון מופ"ת

תוכן עניינים ומבוא

    עדיין אין תגובות לפריט זה
    מה דעתך?
yyya