אל המקום: בדרכים בעקבות ספרים

אלבג, ר' (2015). אל המקום: בדרכים בעקבות ספרים. תל אביב: מכון מופ"ת.

הספר אל המקום מבוסס על מסעות מלאי עניין ברחבי אוקראינה, בלארוס ופולין. הביקורים בערים, בעיירות, וביערות מתוארים בסגנון עשיר וייחודי ופותחים צוהר למקומות סמויים מן העין. השילוב של המילים עם המראות והנופים יוצר תפאורה קסומה לעולמם רווי הגעגועים של טובי הכותבים שקמו לתרבות העברית.

הספר מפגיש את הקורא עם ערש הולדתם הממשי של היוצרים – הבית, הרחוב והסמטה ברגעי השיא והפריחה וברגעי האימה והאובדן. כל אלה מצטרפים לסיפור עמוק ורחב של העולם היהודי במזרח אירופה במאות השנים האחרונות.

בספר עשרות צילומים נדירים החושפים מרחב מתעתע שהיה ואיננו, אך בה בעת נוכח ועודנו רוחש אי-שם במחוזות רחוקים-קרובים.

באוסף הפרקים הנוכחי רוחמה אלבג מתעדת באופן מרתק מהלך תרבותי חשוב. הפרקים המלווים בצילומים הם אוצר בלום של ידע, חוכמה ודעת (פרופ' חיים באר, סופר)

בעין בוחנת ובכישרון רב מוליכה אותנו המחברת אל מחוזות הילדות של יוצרים יהודים ילידי מזרח אירופה ברובם, ופוקחת את עינינו לראות את המקומות ששימשו מקורות השראה ליצירותיהם. בעזרת סגנונה הקולח יצטרף הקורא לחגיגה ספרותית משובחת (אליהו הכהן, חוקר הזמר העברי)

בבקיאות מופלאה בספרות העברית, בהכרה יסודית של המרחב הגאוגרפי ובכישרון כתיבה מבורך משחזרת הכותבת את העולם היהודי שהיה (ד"ר יואל רפל, מנהל ארכיון אלי ויזל, אוניברסיטת בוסטון)

ד"ר רוחמה אלבג מלמדת בחוג לספרות במכללות לוינסקי לחינוך. מחקריה מתמקדים ביצירות ספרות המייצגות את העולם היהודי, בעיקר אלה שנכתבו במזרח אירופה. מלווה סמינרים לימודיים בחו"ל. ילידת רחובות ומתגוררת בתל-אביב.

לקטלוג הספרים במכון מופ"ת

תוכן עניינים ומבוא

    עדיין אין תגובות לפריט זה
    מה דעתך?
yyya