מס"ע - אתרי משנה לכיתות ביה"ס- מאפיינים עיקריים באתרי האינטרנט של בתי הספר בישראל 2010
פורטל תוכן בהוראה והכשרת מורים
23.11.10 לינק    הדפסה מאמר
תגובות
מאמר ותגובות

אתרי משנה לכיתות ביה"ס- מאפיינים עיקריים באתרי האינטרנט של בתי הספר בישראל 2010

מהמדור: סביבות למידה ממוחשבות
אחד מהמאפיינים של התפתחות אתרי האינטרנט בבתי הספר בארץ הוא קיומם של אתרי משנה לכיתות ביה"ס, תופעה חדשה יחסית המעידה על מודעות רבה יותר של מנהלי בתי הספר ומחלקות החינוך ביישוב לחשיבות הנושא. מבדיקה מדגמית שערכנו בכמה עשרות אתרי בתי ספר באינטרנט נמצא כי רק כ20% מהמורים עושים שימוש בכלים המתוקשבים המוצעים להם לניהול סביבת הכיתה באינטרנט וליצירת אינטראקציה מתוקשבת עם התלמידים. עם זאת, יצוין כי לפני שנה היה היקף השימוש באתרי כיתות באינטרנט רק כ5% מכלל המורים בביה"ס. כך שבראייה כוללת יש התפתחות של הנושא ומורגשת המודעות של הנהלות בתי הספר לכך.  
עוד נמצא כי במרבית הכיתות אין המורים יוצרים דיון כיתתי באינטרנט (בדומה לפורום מתוקשב) למרות שקיימים כלים מתוקשבים ידידותיים לצורך כך באתר הכיתה. המורה והמחנך הרוצה להשתמש באתר אינטרנט ולנהל אותו כקהילה לומדת יכול למצוא היום יותר מתמיד, מגוון כלים מתוקשבים שפותחו עבורו, ביניהם העלאת מסמכים משותפים, העלאת תמונות, יצירת רשימות, יצירת סקרים , העלאת משימות לכיתה, העלאת שיעורי בית לכיתה,  העלאת הודעות על שיעורי בית מערכת שעות , העלאת מצגות, יצירת קישורים , יצירת דיון כיתתי באתר, תגובות התלמידים בכיתה , יצירת ספריית קבצים כיתתית ועוד. הדוגמא הבאה באתר כיתה  ( כיתה ג' 3) בביה"ס גורדון לאמנויות בהרצליה  מעידה על ניצול יעיל של הכלים המתוקשבים ע"י המורה ויותר מכך על ניסיון לגבש קהילה לומדת באמצעות האינטרנט .
... אני רוצה להביא דוגמא נוספת, של בית ספר שדות בישוב בת חפר, אשר בו מהווה אתר ביה"ס חלק בלתי נפרד מההוראה. האתר משמש ללמידה (פעילויות מתוקשבות), לתקשורת עם ההורים (מערכת מידע ישירה להורים), לארגון המערכת (תכנונים שבועיים), לשיתוף בהווי בית הספר - כל ארוע מתועד עוד באותו יום ומועלה לאתר, ועוד. שווה להיכנס ולהתרשם
 
תוספת של נעמי פורת
 
קישור לאתר

 
 
 

תגובות (3)

19.12.10 ורד    |   שדות
האתר שלי, המשמש כאתר מלווה ללמידה, הוא חלק מאתר שדות. כל המשימות מועלות לאתר ודרכו מתנהלת ההוראה. התקשורת עם הילדים והחומרים מתנהלת דרך live@edu.
http://linetpro.d-campus.net/nodeweb.asp?t=26838
19.12.10 עמי סלנט    |   פורטל מס"ע
נעמי שלום ,
תודה רבה על המידע .
הוספנו לכתבה +קרדיט .
בתודה ,
עמי סלנט
18.12.10 נעמי פורת
במאמר זה הובאו מספר דוגמאות לבתי ספר המשתמשים באתר הבית ספרי כפלטפורמה ללמידה, רובן מתייחסות לבתי ספר בעיר הרצליה, אולם ישנן מסגרות רבות נוספות... אני רוצה להביא דוגמא נוספת, של בית ספר שדות בישוב בת חפר, אשר בו מהווה אתר ביה"ס חלק בלתי נפרד מההוראה. האתר משמש ללמידה (פעילויות מתוקשבות), לתקשורת עם ההורים (מערכת מידע ישירה להורים), לארגון המערכת (תכנונים שבועיים), לשיתוף בהווי בית הספר - כל ארוע מתועד עוד באותו יום ומועלה לאתר, ועוד. שווה להיכנס ולהתרשם

http://linetpro.d-campus.net/nodeweb.asp?t=26838

ולמען הגילוי הנאות - אני לא מורה בבית הספר, אלא אמא הרואה מהצד ונהנית... :)